До уваги суб’єктів, які мають намір здійснювати транзит стратегічних товарів через територію Польщі в Україну



Держекспортконтроль разом з іншими державними органами продовжує опрацьовувати актуальні питання щодо імпорту в Україну стратегічних товарів через польський кордон. Під час однієї з робочих зустрічей представники Міністерства розвитку і технології Республіки Польща надали для ознайомлення суб’єктів здійснення міжнародних передач товарів правових вимог транзиту стратегічних товарів через територію Польщі в Україну.

Інформація Міністерства розвитку і технології Республіки Польща щодо правових вимог транзиту стратегічних товарів через територію Польщі в Україну

1. Товари подвійного використання

У разі отримання від країни-експортера ліцензії на експорт товарів подвійного використання в Україну, додаткова польська ліцензія для транзиту таких товарів через територію Польщі не потрібна.

2. Товари військового призначення: позиції від ML1 до ML22 (за винятком ML13)

У разі експорту товарів військового призначення в Україну ліцензії на експорт, виданої країною-експортером недостатньо для транзиту цього товару територією Польщі.

Існує вимога щодо польської ліцензії на транзит, яку необхідно отримати до того, як товари в’їдуть на територію Польщі. Заявку до Міністерства економічного розвитку та технологій на отримання такої ліцензії можуть подавати лише зареєстровані в Польщі компанії, які мають відповідну концесію (concession) (видану Міністерством внутрішніх справ) і сертифіковану систему внутрішньофірмового експортного контролю.

3. Товари військового призначення: засоби захисту категорії ML13

У цьому випадку діє спрощений порядок транзиту товарів військового призначення в Україну через територію Польщі, про який йдеться нижче.

Категорія ML13 охоплює таке обладнання:

- військові шоломи;

- бронежилети та захисний одяг, виготовлені відповідно до військових стандартів або технічних умов, або їх еквівалентів, а також спеціально призначені для них компоненти.

При цьому транзит захисного обладнання залежить від:

- отримання підтвердження сертифікату кінцевого користувача в дипломатичному представництві України в Польщі (Посольство України у Варшаві);

- заяви до Міністерства економічного розвитку та технологій у Варшаві про намір експортувати засоби захисту.

Жодних додаткових умов, зазначених у пункті 2, які повинен виконати заявник такої спрощеної процедури, немає.

Повідомлення необхідно надіслати електронною поштою на адресу з прикріпленим файлом декларації.

Декларація повинна містити:

- ім'я та адресу заявника,

- найменування, вид і кількість обладнання,

- назву та адресу кінцевого користувача обладнання.

Під час перетину польсько-українського кордону необхідно пред'явити сертифікат кінцевого користувача.

ВАЖЛИВА ПРИМІТКА

Транзит у випадках, описаних у пунктах 2 і 3, може здійснюватися лише після, відповідно надання ліцензії органом експортного контролю Польщі у випадку 2 або подання декларації у випадку 3. Відправлення товарів на територію Польщі без ліцензії на транзит є порушенням Закону від 29 листопада 2000 року про зовнішню торгівлю товарами, технологіями та послугами, що мають стратегічне значення для безпеки держави та підтримки міжнародного миру та безпеки (консолідований текст, J o. L. 2022, поз. 1666). ) і призводить до юридичних санкцій.

https://www.dsecu.gov.ua/