Власні торговельні марки в сфері рітейлу

 © VICONSULT



Рітейл – всім відоме це слово іншомовного походження, та не всім відома його суть. Дослівний переклад слова «retail» - роздрібна торгівля.

    Рітейл являє собою своєрідний спосіб організації торгівлі з використанням таких підходів та технологій як:
  • Пропозиція кінцевому споживачу широкого асортименту товарів;
  • Використання торгівельного обладнання;
  • Мінімізація персоналу в торговому залі;
  • Застосування прийомів маркетингу;
  • Оптимізація торгової площі, тощо.

Прикладом рітейлу виступає діяльність супермаркетів, різноманітних торговельних оффлайн-/онлайн-майданчиків, господарських гіпермаркетів. Загалом, рітейл – це роздрібний продаж товарів та послуг кінцевому споживачу.

Який же зв'язок між рітейлом та власними торговими марками?

На перший погляд це питання виглядає як оффтоп, насправді ж, рітейл і так звані власні торгові марки (ВТМ) тісно пов’язані між собою. Власником такої торгової марки виступає торгова мережа (рітейлер) або інша структура, яка займається реалізацією товарів/послуг, які пропонуються під ВТМ. Метою реєстрації ВТМ та продажу продукції під власною торговою маркою рітейлерами є можливість диференціюватись від конкурентів на ринку, зробити своїм клієнтам унікальну пропозицію, до того ж вигідну у співвідношенні «ціна-якість» та прищепити лояльність своїм покупцям.

Чому рітейлери зацікавлені у розробці власної ТМ?

Відомо, що торговельні мережі існують завдяки тому, що надають майданчик для розміщення товарів виробникам/дистриб’юторам на умовах отримання відсотку від продажу відповідного товару, націнки на товари, що представлені на поличках, продажу пакувальних матеріалів, рекламі, зокрема на пакетах. Можливість розвитку для рітейлерів вбачається у створенні власного бренду та реєстрації власної торговельної марки для подальшого виробництва та просування товарів під ВТМ. Зазначені товари дозволяють збільшити прибутки торгових мереж та виділитись на ринку. Аналізуючи потреби покупців, торгові мережі можуть скласти асортимент товарів, які зможуть стовідсотково зацікавити споживача та стануть йому в нагоді. Яскравим прикладом цього є статистика продажу товарів ВТМ яка демонструє те, що левову частку продажів складає молочна продукція, бакалія, консерви, побутова хімія, зокрема мийні засоби.

Проблема продукції під власною ТМ полягає у виготовленні якісної продукції по ціні, яка була в здатна конкурувати з товарами іменитих брендів, а також в рекламі та просуванні таких товарів серед споживачів. Адже складнощі виникають тоді, коли виникає необхідність переконати споживача, що морозиво власного виробництва, не гірше, а то і краще за всім відоме та улюблене морозиво знаного бренда. Як правило, заслугувати увагу споживачів вдається шляхом ціноутворення – ціна на товари ВТМ відрізняється на 20-30 % в меншу сторону від аналогічних товарів конкурентів. Велика кількість товарів ВТМ спрямована на клієнтів, чутливих до ціни.

ВТМ є інструментом в досягненні лояльності серед клієнтів до мережі. Власна торгова марка дозволяє товарам що продаються під нею зайняти нішу, де у брендованих товарів слабкі позиції. Цікавим є те, що товари ВТМ краще сприймаються поколінням мілленіалів, які найближчим часом складуть основну частку споживачів у світі. Причина цього полягає у відкритості міленіалів до всього нового і готовності спробувати товари нових брендів.

Якщо ви власник торгової мережі, не обов'язково великої, радимо звернути увагу на таке додаткове джерело прибутку, як виробництво товарів під власним брендом. Як виробник товарів та водночас їх продавець, ви знаєте потреби споживачів і зможете запропонувати той асортимент товарів, який вони обирають частіше. Ви зможете гарантувати якість та наявність товарів своїм споживачам. Крім того, перевагою є те, що при створенні дизайну та назви ВТМ власник має змогу орієнтуватися на досвід конкурентних брендів, що представлені на полицях його торгової мережі. Продаж товарів під ВТМ створить сприятливу атмосферу для збільшення лояльності клієнтів та збільшення обсягу продажів. Тож якщо ви ще не маєте ВТМ, то варто їх зареєструвати!