Роль захисту прав на об`єкти інтелектуальної власності під час проведення публічних закупівель

 (изм. © VICONSULT

У квітні цього року набули чинності зміни до Закону України «Про публічні закупівлі».

Введено таке поняття, як спрощена закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень, та є меншою за вартість предмета закупівлі, який зумовлює обов’язкове проведення тендерної процедури (для товарів та послуг – від 200 тисяч грн., для робіт – від 1,5 млн. грн.).

Але навіть за наявності вказаних вище умов спрощена процедура закупівлі не застосовується, якщо роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання.

Так, дана процедура не застосовується, якщо предмет закупівлі полягає у створенні або придбанні витвору мистецтва або художнього виконання; або йде мова про укладення договору про закупівлю з переможцем архітектурного або мистецького конкурсу; або існує необхідність захисту прав інтелектуальної власності.

За необхідності захисту прав інтелектуальної власності застосовується переговорна процедура закупівлі, але за умови, якщо замовник аргументує власну потребу у відповідному товарі/послузі/роботах, які захищені правами ІВ. Також, замовник має надати аргументи про те, що аналоги не зможуть задовольнити його потреби.

На сьогодні є досить поширеними випадки оскарження дій/рішень замовника або учасників тендерної процедури з мотивів захисту прав на об’єкти інтелектуальної власності. При цьому право на оскарження не обмежує право скаржника звернутися до суду з тими ж вимогами, без попереднього оскарження відповідних дій через електронну систему закупівель. Дані дії скаржників підтримані нововведенням щодо повернення скаржнику збору за подання скарги у випадку прийняття рішення на користь скаржника.

Перед поданням скарги необхідно пам’ятати про певні особливості охорони прав інтелектуальної власності. Особливо ті, що стосуються об’єктів патентного права:

1.Охоронний документ – патент, який забезпечує його власнику охорону прав на об’єкт інтелектуальної власності, з чітко визначеним переліком суттєвих ознак, повторення кожної з яких є неправомірним, якщо це сталося без дозволу патентовласника.

2.Для встановлення порушення прав інтелектуальної власності в тендерній документації замовника та/або в тендерній пропозиції учасника необхідно проводити порівняльний аналіз між патентом скаржника та технічною специфікацією замовника та/або відповідного учасника.

3.Якщо замовник та/або учасник не використовує всі суттєві ознаки технічного рішення, та/або художнього конструювання скаржника, то в більшості випадків порушення прав за патентом відсутнє.

4. Майнові права інтелектуальної власності, в тому числі право забороняти третім особам використовувати об’єкт ІВ, можуть бути обмежені. Після того, як власником прав на об’єкт інтелектуальної власності особисто або з його згоди іншими особами було введено даний об’єкт в цивільний оборот – застосовується принцип вичерпання прав або доктрина першого продажу.

Через електронну систему закупівель надається можливість проводити попередні ринкові консультації з метою аналізу ринку, в тому числі шляхом отримання замовником рекомендацій від суб’єктів господарювання. Рекомендації можуть бути використані під час визначення технічних вимог до предмета закупівлі.

З цього випливає, що на етапі попередніх ринкових консультації, замовник може, відкрито, визначити наявність підстав для захисту об’єктів інтелектуальної власності, а у власників ОІВ наявна можливість, заявити про себе.

За детальною інформацією щодо захисту прав інтелектуальної власності в розрізі публічних закупівель - звертайтеся до наших спеціалістів.