Повірка засобів вимірювальної техніки

 © VICONSULT

Повірка засобів вимірювальної техніки


Засоби вимірювальної техніки (далі ЗВТ) – це спеціальні технічні пристрої для визначення показників роботи тих чи інших об’єктів. Під час взаємодії цих засобів з об’єктом на ЗВТ приходить сигнал, в якому буде відображена інформація про результат вимірювання.

Слід враховувати, що засоби вимірювальної техніки пред'являють на повірку укомплектованими, разом з необхідними допоміжними пристроями, експлуатаційними документами, свідченням про останню повірку або державну метрологічну атестацію.

Повірка засобів вимірювальної техніки

Повірка техніки, це процес, в якому перевіряють ЗВТ – наскільки точні показання або наскільки велика похибка у приладі. Загалом розрізняють дві похибки – абсолютна та відносна.

  • Абсолютна – це похибка між виміряним показанням приладу та фактичним значенням.
  • Відносна, це похибка від значення вимірювання, яка виражається у відношенні абсолютної похибки до фактичного вимірювання.

Для чого потрібна повірка?

Повірка необхідна для контролю метрологічних показників та розуміння того, наскільки показання приладу відповідають дійсності, оскільки всі метрологічні дані повинні відповідати європейським стандартам. Тобто, якщо в цеху, де знаходяться робітники певної галузі, буде потрібна певна температура, але ЗВТ покаже що вона вище або нижче граничної норми, працювати їм там буде заборонено.

Також мінімальний і максимальний допустимий поріг контролюється при перевірці засобів вимірювальної техніки. Тому ця процедура є обов’язковою.

Процедура повірки

Проведення повірки приладу варто довіряти лише тим установам, де такі процедури проходять згідно з національним еталоном та мають визнані міжнародною спільнотою вимірювальні та калібрувальні можливості. Ці наукові центри, лабораторії повинні мати акредитацію відповідно до європейських стандартів. Після процедури вам обов’язково повинні надати документи, котрі посвідчують проходження ЗВТ перевірки.

Відповідно до постанови Міністерства економічного розвитку та торгівлі України про порядок проведення повірки, існує 5 типів повірки – первинна, експертна, позачергова, інспекційна та періодична.

  • Первинна — це повірка яка проводиться вперше для конкретного засобу вимірювальної техніки. Вона передбачає зовнішній огляд та випробування на відповідність заданим вимогам. Один з головних факторів перевірки – це діапазон вимірювань і гранична похибка, але іноді присутні й інші метрологічні дані.
  • Інспекційна повірка вимірювальної техніки здійснюється в процесі метрологічного нагляду.
  • Експертна — повірка, що проходить, коли виникають спірні питання щодо правильності та придатності експлуатації вимірювальних приладів.
  • Позачергова — повірка, яка проводиться коли втрачено документ про повірку або пошкоджено пломбу; цього потребує заявник; після проходження первинної перевірки, якщо цього потребує регламент.
  • Періодична — повірка, що відбувається через встановлений проміжок часу в період використання ЗВТ.