Досудове врегулювання як оптимальний спосіб вирішення спору

 (изм. © VICONSULT

Досудове врегулювання як оптимальний спосіб вирішення спору

Як показує практика, під час взаємодії між суб'єктами господарювання часто виникають фінансові проблеми, серед яких найбільш розповсюдженою є заборгованість. Вона викликає безліч питань: “Що робити у цій ситуації та як коректно діяти?”, “У кого просити допомогу?”, “Чи потрібно накладати на боржника штраф?”. Відповіді на них ми дамо у цій статті.

Досудове врегулювання спорів: що це?

Найбільш мирним розв’язанням проблеми, яка склалася між суб'єктами господарювання, є досудове врегулювання спорів. Як такого визначення цього поняття в українському законодавстві не існує. Але, оскільки воно дуже широко використовується на практиці, під ним стали розуміти комплекс заходів та засобів, які проводяться суб'єктами для того, щоб вирішити конфліктну ситуацію до звернення в суд.

Досудове врегулювання не є обов'язковим. Натомість можливість його здійснення часто прописують в договорі між сторонами. Завдяки цьому кожна сторона має право захистити свої права у суді, якщо не вдасться розв'язати проблему мирним шляхом.

Засоби досудового врегулювання

Існує кілька засобів досудового врегулювання конфлікту:

  • в усному порядку;
  • за допомогою телефону, електронної пошти та інших засобів зв'язку;
  • обмін кореспонденцією;
  • претензія боржнику.

Найбільш ефективним є претензія. Кредитор, направляючи її боржникові, доносить останньому, що наслідки невиконання зобов'язання є серйозними, і домагається відповідної реакції.

Які переваги мирного способу вирішення спору:

  • для боржника – можливість дійти консенсусу щодо відтермінування боргу, погашення заборгованості зручним способом та уникнення нарахування штрафних санкцій;
  • для кредитора – розв'язання проблеми в більш короткі строки;
  • для обох сторін – уникнення значної втрати часу та фінансів, зменшення негативних наслідків спору на господарську діяльність, мирне вирішення спору без залучення примусових державних заходів, збереження партнерських відносин між боржником та кредитором надалі;
  • для судів – їх розвантаження.

У яких випадках варто звернутися у суд

Трапляються ситуації, коли боржник маніпулює кредитором для того, щоб ухилитися від сплати боргу. Найчастіший випадок: він обіцяє погасити борг найближчим часом, але постійно затягує з цим, спираючись на неочікувані фінансові проблеми, які мають ось-ось вирішитися.

Також, часто боржник вводить в оману кредитора, говорячи йому про те, що відповідальної особи, яка потрібна для переговорів, немає. Хоча така інформація не відповідає дійсності.

Якщо ж Ви помітили, що боржник Вами маніпулює, ми радимо Вам звернутися вже в суд. А наші спеціалісти допоможуть Вам у цьому. Вони вже неодноразово супроводжували клієнтів в судовому врегулюванні спорів, тож готові найкращим чином представити Ваші інтереси в суді та супроводити судовий процес на всіх його етапах.