Для кого РРО не потрібний? або Хто з ФОПів вправі не застосовувати РРО?

 © VICONSULT

Для кого РРО не потрібний? або Хто з ФОПів вправі не застосовувати РРО?

Маючи справу с готівковим та безготівковим розрахунками, виникає необхідність використання РРО, що чітко регламентується чинним в Україні Законом № 265/95-ВР “Про застосування реєстратора розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, який затверджений від 6 липня 1995 року.

ФОП (Фізична особа-підприємець), яка здійснює розрахункові операції обов'язково повинна використовувати РРО з 01.01.2022 року. Винятком є тільки ФОПи, які працюють на першій групі оподаткування.

Що таке розрахункова операція?

Перед визначенням необхідності використання РРО треба, перш за все, розуміти, що являють собою розрахункові операції. Так, відповідно до 2 статті Закону №265/95, розрахункова операція – це отримання від покупця готівкових коштів, коштів з платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за проданий товар чи надану послугу, а також повернення готівки за товар чи ненадану послугу.

Якщо мова йде про платіж банківською карткою, то розрахункова операція – це оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати товару (послуги) в безготівковій формі банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Таким чином, майже кожну операцію, що передбачає розрахунок як готівкою, так і іншими платіжними інструментами, слід вважати розрахунковою. Звісно, є виключення. Вони чітко прописані в чинному законодавстві.

Хто може не використовувати РРО?

ФОПи, що сплачують єдиний податок першої групи, з 01.01.2022 року можуть не використовувати РРО в процесі своєї діяльності. При цьому до 1 групи належать такі ФОПи:

  • які не мають найманих працівників;
  • займаються роздрібною торгівлею товарів на ринках з торговельних місць;
  • надають побутові послуги населенню;
  • мають річний дохід менший ніж 167 мінімальних заробітних плат, що встановлені на 1 січні звітного року. Якщо казати про 2022 рік, то мінімальна зарплата складає 6500 грн. Тому, граничний ліміт доходу складає 1 085 000 грн.

Штрафні санкції за порушення норм законодавства щодо встановлення РРО

Оскільки використання РРО для ФОПів у 2022 році є обов’язковим з 1 січня (крім деяких випадків, прописаних у законі), то і за порушення норм законодавства встановлені штрафні санкції.

Слід пам’ятати, що РРО можна використовувати як апаратні, так і програмні (ПРРО), але і ті й інші мають бути зареєстрованими. А для цього потрібен час. І якщо ви не встигли зареєструвати РРО/ПРРО, то повинні з 01.01.2022 припинити свою діяльність.

Чому слід звернутися до спеціалістів щодо РРО

Використання РРО супроводжується різноманітними проблемами. Тому краще ще перед встановленням відповідного обладнання звернутися за допомогою до професіоналів. Наші спеціалісти точно визначать, чи потрібно вам використовувати РРО та у випадку необхідності допоможуть з реєстрацією. Ми зробимо все відповідно до чинного законодавства та в максимально стислі строки. Таким чином ви зможете і надалі здійснювати свою діяльність та не перейматися щодо можливих штрафних санкцій.

Автор
Дарчук Юлия
Управляющий партнер, Руководитель отдела разрешительной документации, стандартизации и сертификации в Украине и в странах ЕС
+38 093 469-39-69
julia@viconsult.com.ua
viconsult_julia
Дарчук Юлия