Чи потрібно захищати ІТ-стартап від плагіаторів та як це робити?

 © VICONSULT

Чи потрібно захищати ІТ-стартап від плагіаторів та як це робити?

Головний актив будь-якого ІТ-стартапу – інтелектуальна власність (ІВ). І від того, чи зумієте ви її правильно оформити та захистити, залежить успіх на ринку та монетизація. Це підтверджує статистика.

Як і для чого капіталізувати інтелектуальну власність?

Щоб стартап міг зрости та залучити інвесторів на вигідних умовах, йому потрібно нарощувати активи, що, у свою чергу, збільшить капіталізацію (вартість) компанії. Це можливо лише за рахунок інтелектуальної власності, яка є цінним нематеріальним активом компанії.

    Правильно відображені нематеріальні активи можуть:
  • виступити запорукою при отриманні кредиту;
  • покращити інвестиційну привабливість і допомогти залучити інвесторів;
  • обґрунтувати вартість договору – чи то продаж, ліцензія чи франшиза;
  • відстояти в суді необхідний розмір компенсації, якщо ваші права порушили.

А тепер зупинимося на тих активах, які у вас вже є або будуть створені у майбутньому: як їх використовувати для покращення фінансового стану компанії та захисту від конкурентів.

  • Програмне забезпечення (додаток, сервіс, програма та ін.)
  • Програмне забезпечення можна захистити як твір (за допомогою авторського права) або як винахід (тобто запатентувати). Розглянемо обидва варіанти.

Захист ПЗ за допомогою авторського права

Програмне забезпечення (програми для ЕОМ та бази даних) – це об'єкти авторського права, вони прирівнюються до літературних творів.

Хоча авторське право виникає автоматично, права на програмне забезпечення можуть бути зареєстровані з отриманням свідоцтва на охорону коду програми.

Навіщо реєструвати в Укрпатенті, якщо авторське право на програмне забезпечення виникає автоматично?

Реєстрація програми – це гарантія її додаткової юридичної охорони: зареєстрований код є доказом його приналежності до конкретного автора. Свідоцтво про реєстрацію – це основний доказ прав на об'єкт. Для укладання угод, залучення інвесторів, розпорядження авторськими правами тощо Вам знадобиться таке Свідоцтво.

Як це працює? Розберемо з прикладу.

Ви реєструєте код вашого MVP, проводите презентацію продукту, а потім дізнаєтесь, що Ваш конкурент створив продукт, що підозріло нагадує Ваш.

Якщо експертиза покаже, що коди програм збігаються, Свідоцтво дозволить вам відстояти права на продукт і заборонити конкуренту його використовувати.

Друге, у чому може допомогти Свідоцтво– продаж прав на програму Більшість серйозних інвесторів та партнерів не укладатимуть угоди щодо вашого ПЗ, якщо у вас воно не зареєстроване.

Тобто, код у цьому випадку постає як об'єкт авторського права, за аналогією з книгою чи картиною. У разі спору, якщо автор переконаний, що його код незаконно використали, проводиться експертиза зареєстрованого коду з кодом, що порушує права, та приймається рішення про схожість чи відмінність.

Реєстрація програми в Укпатенті – це крок, який може допомогти залучити гроші, продати та захистити ПЗ.

Патентування ПЗ як програмно-апаратного комплексу Функціональну частину ПЗ у деяких випадках можна захистити за допомогою патентування як винахід, але вона повинна відповідати встановленим вимогам.

Також є об'єкти, які не можуть бути запатентовані як винаходи (якщо заявка на видачу патенту стосується цих об'єктів як таких).

До них, зокрема, належать математичні методи, правила та методи ігор, інтелектуальної чи господарської діяльності, а також рішення, які полягають лише у поданні інформації.

Відповідно, не вдасться запатентувати, наприклад, сюжетно-рольову частину алгоритму комп'ютерної гри (геймплей) чи новий спосіб ведення бухгалтерського обліку без прив'язки до матеріальних об'єктів.

Щоб успішно запатентувати програму, потрібно описати алгоритм її роботи, який реалізується із застосуванням тих чи інших технічних пристроїв. Крім того, необхідно надати опис технічного результату її використання.

    Наприклад, за словами патентного повіреного» при патентуванні онлайн-ігри алгоритм можна описати приблизно так:
  • є термінал (комп'ютер), що має доступ до мережі Інтернет;
  • та сервер, де відбуваються необхідні обчислення.

За допомогою встановленої на комп'ютер програми користувач робить певні дії і результат цих дій відправляється через інтернет-канал на сервер.

Інтелектуальна власність – інструмент, який дозволяє захистити бізнес та отримати додатковий дохід, а у разі неправильного оформлення (або його відсутності) – джерело великих матеріальних втрат.

    Грамотне управління інтелектуальною власністю:
  • Захищає бізнес від піратів та конкурентів.
  • Підвищує інвестиційну привабливість стартапу для інвесторів;
  • Допомагає підтвердити вартість договору під час продажу;
  • Дозволяє обґрунтувати розмір франшизи або ліцензії без питань з боку податкової та покупців.

Професіонали з питань інтелектуальної власності нададуть Вам необхідну допомогу.