Заборонені рухи: 10 жестів, які стали власністю ІТ-компаній



Напевно багато хто не знає, що порушує авторські права, коли, наприклад, пише щось ручкою, не відриваючи руки. Виявляється, патентом на цей жест володіє компанія Xerox, і за незнання цього факту можна отримати судовий позов, як це трапилось із Palm після випуску КПК Pilot. Патентування жестів — не вчорашній тренд, компанії займаються цим ось уже близько двох десятків років. А в наші дні, коли світом уже починають правити сенсорні екрани, ігровий контролер Kinect та ігри типу Guitar Herо, це вже насущна необхідність. Предтечею патентів на жести вважають реєстрацію прав власності на особливі танцювальні па. Так, відомий хореограф Марта Грехем виграла судовий позов проти іншого танцюриста, котрий публічно заявляв про те, що його танці, які базувались на па, запатентованих Мартою, — авторські.Також декілька років тому схожа історія була пов’язана з танцем під назвою «Electric Slide». Автор, який володіє патентом на нього, попросив відеохостинг YouTube видалити відеозаписи, в яких інші танцюристи копіювали Electric Slide. Щоправда, після декількох юридичних переговорів автор погодився на використання його танцювальних па відповідно до вільної ліцензії Creative Commons. Насправді, патентів на різноманітні рухи тіла може бути безліч, причому чинних у найрізноманітніших галузях. У цифрових технологіях найвідомішими є 10 патентів, причому більшість з них належать компанії Apple.

1. Розблокування слайдером. Патент на цей жест належить корпорації Apple, що підтвердить вам будь-який власник айфону чи айпаду. В патенті описується спосіб розблокування мобільного пристрою простим рухом поперек екрану по прямій лінії. Тут фактично запатентований не сам жест, а його конкретне застосування в інтерфейсі, тож інші виробники (наприклад, Android-пристроїв) фактично не мають права втілювати в інтерфейсі такий же принцип розблокування. Хоча на практиці в андроїдофонах застосовується дещо схоже, що нібито не порушує патент (рух не зліва направо, а зверху вниз).

2. Мультитач-жести для тачскрінів або трекпадів. Цей патент Apple, один із останніх масштабних документів, який затверджує право власності компанії практично на всі мультитач-жести. Один із критиків назвав такий патент «божевільним», оскільки деякі рухи пальців нагадують швидше хитромудрі па балерини Великого театру. Наприклад, один із рухів полягає в тому, щоб притримувати всі пальці, окрім великого, на екрані, і рухати середнім по колу. Хоча в цьому документі є й усім відомий жест-«дрібка», який застосовується у багатьох сенсорних пристроях для збільшення чи зменшення масштабу.

3. Написання символів, не відриваючи ручки від паперу. Як уже згадувалось вище, таким патентом володіє Xerox. Саме після судового позову від цієї компанії через використання цієї технології в Palm Pilot, з’явився новий патент Palm — на малювання символів декількома рухами.

4. Переміщення іконок на смартфоні за допомогою жестів. Саме таке формулювання міститься в патенті Samsung, але без уточнення — про які саме жести йдеться. Саме тому компанія за бажання може подати позов до суду майже на будь-якого розробника, який використовує схожу функцію. Хоча обійти цей патент також не складно — критики, жартуючи, говорять, що достатньо буде домалювати пташку, яка умовно переноситиме іконки в клюві, щоб виробника не можна було звинуватити в порушенні патентного права.

5. Будь-який набір персоналізованих жестів для управління Kinect. Компанії Microsoft належить патент на те, що вона називає «профілі жестів» для управління ігровою приставкою. Це користувацькі профілі, які юзери можуть самі створювати для своїх улюблених ігрових рухів, присвоюючи команду будь-якому жесту, навіть найнезвичайнішому та вигаданому в пориві креативу. Завдяки цьому патенту Microsoft може заборонити іншим компаніям використовувати аналогічну систему.

6. Натискання ручкою/пальцем на екрані. Як не дивно, але Microsoft також володіє патентом на «систему і метод з визначення натискання». В епоху резистивних екранів ця технологія була більш актуальна і застосовувалась для управління (наприклад, КПК) та малювання. Але зі змінами технологій ідея водити пальцем чи ручкою по екрану навряд чи здасться інноваційною та достойною патентування.

7. Струшування мобільного телефону. Колись сердились на непрацюючий телефон і трясли його в пориві почуттів, поки він не перезавантажиться? Таким чином ви, ймовірно, порушили патент Intellectual Ventures. Цій компанії належить цікаве право інтелектуальної власності на жест струшування мобільних пристроїв, але не просто так, а для того щоб девайс у результаті перезавантажився.

8. Пересування 3D-об’єктів у віртуальному оточенні. Відповідний патент належить компанії Lucent. Виходить, що тепер уже не можна відтворити об’ємну голографічну реальність із багатьох науково-фантастичних романів, не порушивши чужу інтелектуальну власність.

9. Рухи двома руками. Це доволі дивний патент компанії GestureTek (до слова, компанія володіє й багатьма іншими патентами в ІТ-галузі). Згідно з ним, розробники пристроїв, які розпізнають так звані «бімануальні рухи» (жести двома руками одночасно), повинні заплатити авторський гонорар GestureTek.

10. Набір тексту, не відриваючи пальців від клавіатури. Ілюстрацією цього патенту може слугувати програмна клавіатура Swype від однойменного виробника. Її особливістю є те, що вона дозволяє набирати текст ковзним рухом пальця від однієї букви до іншої, без звичайного тикання в кожну клавішу окремо. http://www.intelvlas.com.ua