Вищий адмінсуд потрапив у ритм



В Україні змінюються правила збору роялті за використання музичних творів. Учасники ринку добились у суді відміни наказу Міносвіти, відповідно до якого такі збори, які сягають $3 млн на рік, мають здійснювати дві найбільші асоціації. Відтепер такі повноваження з’являться й у невеликих структур, що, на думку найбільших гравців, заважатиме розвитку ринку.

Вищий адміністративний суд визнав незаконним наказ Міносвіти «Про затвердження порядку визначення уповноважених організацій колективного управління (ОКУ) авторськими та суміжними правами» — Всеукраїнського об’єднання суб’єктів авторських і суміжних прав «Оберіг» (працює з рядом українських виконавців, зокрема з Віктором Павліком, Ані Лорак і Жанною Боднарук). У Єдиному державному реєстрі судових рішень цей документ ще не опублікований, але про нього знають також у галузевих асоціаціях «Українська ліга музичних прав» (УЛМП; представляє інтереси CompMusic, Moon Records, Mama Music, Universe Media) і «Український музичний альянс» (УМА; Universal Music Group, EMI Music, Sony BMG). Рішення було прийняте ще 17 жовтня, і сторони поки не отримали його мотивувальну частину, уточнив директор організації «Автор» (входить у «Оберіг») Сергій Загородній. Відміни наказу Міносвіти «Оберіг» добивався з 2009 року. Цей документ увів принципи відбору уповноважених ОКУ, які мають право збирати роялті на користь правовласників. Згідно з наказом уповноважені ОКУ визначались у результаті конкурсу, одним з основних критеріїв якого була кількість діючих угод із правовласниками. Після набрання документом чинності такими організаціями були визнані УМА і УЛМП, а «Оберіг» втратив цей статус. У Держслужбі інтелектуальної власності не змогли прокоментувати відміну наказу.

Досі на ринку був фактичний монополізм: найбільші організації контролювали практично всі збори роялті, говорить директор юридичної компанії «Трайдент» (представляв інтереси «Оберігу») Дмитро Гурзій. Однак генеральний директор УЛМП Олексій Гуменчук вважає, що відміна наказу вносить плутанину в роботу галузі. «Що поганого в тому, якщо у організації багато договорів із правовласниками? Це значить, що вона надійна», — пояснює він. Згадане рішення може призвести до того, що в країні знову з’явиться декілька уповноважених організацій, остерігається директор УМА Павло Калініченко. «Буде як у 2006 році: працює чотири організації, і ніхто не знає, кому насправді платити роялті», — обурюється пан Гуменчук. У закладах HoReCa — основних клієнтів ОКУ — говорять, що вже зараз розібратись у тому, кому потрібно платити відрахування за використання музики досить складно. «До нас приходять представники багатьох компаній, які стверджують, що у них є ексклюзивні права на збір авторських відрахувань, — говорять у керівництві мережі «Мировая карта». — Спочатку ми намагались розібратись у їхній роботі, але зрозуміли, що це надто складно й віддали цю роботу спеціалізованому агентству».

За даними мережі «Козырная карта», в середньому сума виплат роялті за використання музичних творів одним рестораном зараз коливається в межах від 1 до 3 тис. грн на місяць. Загальний обсяг ринку авторських відрахувань, за оцінками пана Гурзія, складає $2-3 млн на рік. «Але у нього великий потенціал. Головне — змусити поважати інтелектуальну власність і платити роялті», — вважає пан Калініченко. Ігор Бурдига, Марія Попова http://www.intelvlas.com.ua