Власники авторських прав хочуть відсудити у виробників техніки декілька мільйонів



Некомерційне об’єднання «Український музичний альянс» (УМА) подало до суду на ряд постачальників і виробників користувацької електроніки, в якій є функції запису фонограм та відеограм. Позови до дочірніх підприємств в Україні складають: Samsung — 450 тис грн, LG — 600 тис грн тощо. Загальна сума позовів складає мільйони гривень.

Виявилось, що УМА хоче відсудити у цих компаній компенсацію в розмірі 3-5% від вартості деяких видів продукції, завезеної до України протягом декількох останніх років. Це, головним чином, медіаплеєри, MP3-плеєри, флешки та інші пристрої й носії (за винятком мобілок і ПК), здатні копіювати музичні та відео-твори, захищені авторським правом. УМА ось уже як чотири роки є єдиною організацією, уповноваженою Державною службою інтелектуальної власності, відповідно до закону про авторське право й суміжні права, здійснювати збір і розподіл між суб’єктами авторського права коштів — відрахувань відсотків від вартості обладнання й матеріальних носіїв, завезених виробниками та імпортерами. О

днак такі компанії, як Samsung, LG і Phillips (ідеться про їхні дочірні підприємства) зараз намагаються знову-таки через суд добитись відміни цього рішення Держслужби. Якщо у них це вийде, УМА не зможе виграти справи щодо компенсації.

Імпортери повинні платити не за себе, а «за того парубка», котрий у домашніх умовах переглядає та прослуховує на придбаних пристроях твори. За словами директора УМА Павла Каленіченка, з імпортерів та виробників поки вдається зібрати не так багато грошей. Минулого року сума зборів склала близько 2 млн грн. А якби всі платили, було б 6 млн грн. Імпортери не охоче йдуть на підписання договорів з УМА, і організація намагається примусити їх це зробити через суд.

Позов подано навіть до мобільного оператора life:). Спочатку УМА підрахував, що компанія заборгувала за три роки понад 0,5 млн грн компенсацій правовласникам. У таких випадках організація оперує митними деклараціями, до яких у неї є доступ. Так ось, згідно з цими даними life:) поставив «специфічного» товару на майже 10 млн грн. Як пояснив директор УМА, це карточки пам’яті для телефонів. Під час судового процесу представники цієї компанії намагались довести, що звук вони не відтворюють самі по собі. А УМА через деякий час із якихось причин зменшив суму позову до лише 3,5 тис грн і, до речі, у вересні все-таки виграв справу в господарському суді. Схожа історія трапилась і з «Філіпс-Україна». Влітку вона підписала з УМА мирову і на майже 20 тис грн. зменшила суму компенсації, заплативши 50 тис грн тільки за MP3 аудіо та відео плеєри.

Враховуючи особливості розвитку українського телевізійного ринку, позовів до постачальників і виробників має ставати все більше. Оператори зараз пропонують абонентам Інтернету підключати IPTV-приставки і медіаплеєри.

За матеріалами сайта «IT Expert».