Верховна Рада вирішить долю незалежності Інтернету



Нещодавно стало відомо про те, що у Верховній Раді готується до розгляду законопроект, який перешкоджає розвитку вільного інформаційного простору в Україні. Запропонований до розгляду проект закону № 0902 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питань авторського права та суміжних прав» виявився реінкарнацією раніше розкритикованого в суспільстві законопроекту № 6523.

Нагадаємо: законопроект № 6523 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питань авторського права та суміжних прав», був прийнятий у першому читанні два роки тому. Прийняти документ у другому читанні депутати намагались декілька разів, але щоразу намагання парламентарів супроводжувались гучними акціями протесту та критикою з боку ЗМІ. Останній раз законодавці, насамперед ініціатори документа від Партії Регіонів, намагались добитись остаточного ухвалення законопроекту в останні дні існування парламенту попереднього скликання.

Законопроект № 0902, який є фактичною копією свого попередника № 6523, ініційований все тим же Максимом Луцьким. Раніше вже говорили про те, що скандальний законопроект № 6523 відіграв злий жарт з його ініціатором. Бажаючи не допустити введення цензури в Інтернеті, чимало громадських організацій та ЗМІ винесли на публічне обговорення недемократичні методи боротьби з порушниками авторських прав, які пропонує пан Луцький. Успіх передвиборчої піар-кампанії депутата опинився під великою загрозою. В результаті регіонал навіть намагався фактично відхреститись від ініційованого ним законопроекту, говорячи про те, що журналісти та експерти громадських організацій просто не так його зрозуміли. Ухвалення документа було заморожено.

Незважаючи на це, Максим Луцький встиг зареєструвати «новий» законопроект в останній день своїх депутатських повноважень 12 грудня 2012 року. Таким чином, Партія Регіонів, членом якої є пан Луцький, очевидно намагалась звільнити себе від відповідальності за наслідки затвердження нового режиму в сфері регулювання Інтернет-простору.

Слід зазначити, що даний документ фактично створює можливості для введення цензури в інформаційному просторі країни. Найбільше від цього постраждають незалежні Інтернет-ЗМІ. Згодом, особи, котрі нелегально поширюють контент, повинні будуть нести громадянську, адміністративну та кримінальну відповідальність. Але, найцікавіше, що посилення відповідальності торкнеться не лише конкретних осіб — розповсюджувачів, але й провайдерів телекомунікаційних послуг, власників сайтів, хостинг-провайдерів, за допомогою ресурсів яких поширюється небажана інформація.

«Надання права провайдеру чи оператору телекомунікацій блокувати доступ до Інтернет-ресурсів тільки на підставі інформації від правовласника є порушенням Конституції України і може бути використане як інструмент «зведення рахунків» з інформаційними проектами та створить умови для порушення конституційних прав громадян», — упевнений народний депутат Анатолій Кінах. На думку депутата, створення не контрольованих механізмів адміністративного тиску на інформаційні ресурси, зокрема в мережі Інтернет, поставить під сумнів майбутнє свободи слова в країні. Крім того, слід зазначити, що відповідно до норм даного законопроекту споживачів зобов’яжуть виплачувати «винагороду» власникам авторських прав та їхнім представникам, виробникам та імпортерам комп’ютерної техніки, матеріальних носіїв за можливе використання у майбутньому даного обладнання з метою відтворення творів, які є об’єктами авторського права.

«Ці зміни призведуть до введення нового податку на інформаційні носії, який за умов розвитку інформаційного суспільства носитиме тотальний характер, і безумовно призведе до зростання вартості товарів та послуг, що позначиться, головним чином, на кінцевому споживачі», — зазначає Анатолій Кінах.

Сам Максим Луцький зазначає: «Нині сфера авторського права та суміжних прав потребує вдосконалення з урахуванням норм європейського законодавства. На відміну від зареєстрованих законопроектів, проект закону визначає конкретні схеми врегулювання проблемних питань у галузі авторського права та суміжних прав, заснованих на практиці застосування чинних норм законодавства, а також ураховують міжнародний досвід». Щодо цієї заяви варто зазначити, що відповідно до статті 40 Закону України «Про телекомунікації», статей 12, 13 Директиви 2000/31/ЕС Європейського парламенту від 8 червня 2000 року оператори, провайдери телекомунікацій не можуть нести відповідальності за зміст інформації, яка передається їхніми мережами. http://internetua.com/