В Україні триває обговорення технічного регламенту щодо безпечності косметичної продукції



В Україні триває обговорення проекту технічного регламенту щодо безпечності косметичної продукції, який був розроблений ТК 84 «Продукція парфюмерно-косметичної промисловості» (функції секретаріату виконує Асоціація «Укрефірпарфюмерпром», відповідно до чинних Законів України «Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності», «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», «Про загальну безпечність нехарчової продукції» та «Про захист прав споживачів».

Основна мета регламенту, за словами розробників, полягає в тому, що всі косметичні продукти, доступні на ринку, мають бути безпечними для здоров’я людини. Регламент не захищає бізнес, виробників, він захищає споживача. Регламент не встановлює прав суб’єктів господарювання, які працюють на ринку косметики, він встановлює обов’язки.

Проект Технічного регламенту розроблено на основі Європейського регламенту № 1223/2009 на косметичну продукцію й установлює спеціальні вимоги щодо забезпечення безпечності косметичної продукції, яку вводять в обіг та продають на ринку країни, а також до пов’язаних з нею процесів виробництва, щоб захистити життя і здоров’я людини та запобігти недобросовісній практиці, і поширюється на суб’єкти господарювання, незалежно від форм власності та видів діяльності, органи державної влади, а також на відповідні громадські організації.

В проекті технічного регламенту змінено термінологію.

Термін «косметично-парфумерна продукція» зникає, а розглядається лише термін «косметична продукція»: Пункт 3 проекту технічного регламенту викладено у такій редакції: «У технічному регламенті під поняттям «косметична продукція» розуміється будь-яка речовина або суміш, призначена для контактування із різноманітними зовнішніми частинами тіла людини або зубами та слизовою оболонкою ротової порожнини з метою виключно, або в основному, їх очищення, надання приємного запаху, зміни їх зовнішнього вигляду та/або корекції природного запаху, та/або їх захисту або підтримки у нормальному функціональному стані».

Термін «лікувальна косметика» вилучено, оскільки продукція не може бути одночасно і косметикою і лікувальним засобом: Пункти 4 та 5 проекту технічного регламенту передбачають: «…технічний регламент не поширюється на лікарські засоби, медичні вироби та біоцидну продукцію. Речовина або суміш, яка підпадає під визначення косметичної продукції, але призначається для проковтування, вдихання або ін’єкції чи імплантації в тіло людини на повинна розглядатися, як косметична продукція».

Вводиться термін «відповідальна особа – виробник, імпортер, уповноважений представник» і саме на відповідальну особу покладається відповідальність за дотримання вимог технічного регламенту під час введення в обіг та надання продукції на ринку України.

Регламент встановлює вимоги, яким повинна відповідати косметична продукція на ринку, і встановлює обов’язки відповідальної особи, серед яких: оцінювання безпечності косметичної продукції; формування та зберігання досьє на косметичну продукцію для зазначення інформації на пакованні; подача повідомлення призначеному компетентному органу.

Вимога «Оцінювання безпечності косметичної продукції» означає, що відповідальна особа повинна отримати висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи. В разі появи додаткової інформації про інгредієнти, отриманої після введення косметичної продукції в обіг, або зміни використовуваних інгредієнтів відповідальна особа повинна забезпечити оновлення Звіту про оцінювання безпечності продукції та Висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

Щодо вимоги «Формування та зберігання досьє на косметичну продукцію» пункт 16 проекту технічного регламенту передбачає: «Відповідальна особа зобов’язана зберігати легкодоступне досьє на косметичну продукцію, яка надається на ринку, протягом терміну, встановленого Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та надавати його за запитом органу ринкового нагляду та призначеного компетентного органу».

Вимога «Подача повідомлення призначеному компетентному органу» у проекті технічного регламенту подається так: «Призначений компетентний орган на офіційному веб-сайті веде реєстр косметичної продукції та відповідальних осіб, які вводять в обіг косметичну продукцію на ринку України. Ця інформація використовується тільки для цілей нагляду за ринком, оцінки та аналізу ринку, для лікування у випадку виникнення небажаного або серйозного небажаного ефекту та для забезпечення доступу споживачів до інформації про косметичну продукцію. Відповідальні особи повинні зареєструватися у призначеному компетентному органі, подавши через засоби поштового зв’язку, Інтернет або «єдине вікно» (за вибором) лист-повідомлення про введення в обіг косметичної продукції: для вітчизняної продукції до введення її в обіг, для імпортної косметичної продукції до ввезення її на митну територію України».

Проектом технічного регламенту вводиться «дата мінімального терміну придатності», тобто «термін придатності, який обчислюють, починаючи від дати виготовлення, також зазначеної на етикетці або в інших документах, визначається або часом, протягом якого косметична продукція придатна для використання, або датою, до настання якої косметична продукція придатна для використання».

Фахівці зазначають, що вимоги технічного регламенту в цілому не повинні суперечити європейським нормам, оскільки в іншому випадку вітчизняні виробники не зможуть вийти на європейський ринок. Крім того, поступово повинні бути гармонізовані інші нормативні документи, щоб не було розбіжностей.

Після обговорення проекту технічного регламенту щодо безпечності косметичної продукції було створено Робочу групу, яка й повинна розробити остаточну редакцію документа.

http://csm.kiev.ua/