Стандарт на керування екологічною стабільністю заходів ISO 20121 витримав іспит в ході Олімпійських ігор 2012 року



У червні 2012 року міжнародна організація по стандартизації (ISO) опублікувала новий стандарт ISO 20121:2012 «Системи управління екологічною стійкістю заходів. Вимоги та настанови щодо застосовування». Стандарт був розроблений для того, щоб організатори спортивних, ділових, культурних і політичних заходів могли враховувати аспекти екологічної стійкості.

Впровадження стандарт ISO 20121:2012 гарантує, що будь-які заходи, починаючи від місцевих свят і закінчуючи «мега подіями», такі як олімпійські ігри залишать після себе лише позитивні економічні, екологічні та соціальні наслідки, а також будуть супроводжуватися мінімальною кількістю відходів, зниженням споживання електроенергії , а також інших ресурсів.

Система управління екологічною стійкістю заходів служить основою для виявлення потенційного негативних впливів заходи, їх попередження або зменшення, а також отримання вигоди, завдяки вдосконаленню планування і процедур.

У стандарті ISO 20121:2012 використовується підхід, застосовуваний у таких системах управління, як система управління якістю (ISO 9001) і система екологічного управління (ISO 14001).

Стандарт ISO 20121:2012 розроблений проектним комітетом ISO/PC 250 «Стабільність в області управлінні заходами». У роботі взяли участь представники більше 30-ти країн і організацій-посередників, а також члени Служби екологічної стійкості Організаційного комітету Олімпійських та паралімпійських ігор в Лондоні.

Саме Олімпійські ігри, які проходили в Лондоні в 2012 році, стали першим справжнім випробуванням нового стандарту. За словами керівника Служби екологічної стійкості Лондонського Організаційного комітету Олімпійських та Паралімпійських ігор (LOCOG), Девіда Стаббса, необхідність створення ефективної системи управління стійкістю з'явилася на перших етапах розвитку організаційного комітету. Спочатку вона створювалася згідно британському стандарту BS 8901 і в 2007 і 2009 роках пройшла сертифікацію на відповідність цьому стандарту. А в червні 2012 року відбулася сертифікації третьою стороною на відповідність стандарту ISO 20121.

Пріоритетними питаннями у Звіті Організаційного комітету, присвяченому забезпеченню екологічної стійкості стали: зменшення викидів парникових газів, скорочення відходів, забезпечення екологічно стійких і безбар'єрних транспортних рішень. Крім того, Олімпійські ігри повинні були продемонструвати економічні вигоди сталого розвитку та пропагувати екологічно стійкий спосіб життя.

У результаті Олімпійські ігри 2012 року були першими по-справжньому безвідхоними, завдяки скороченню відходів при проектуванні, збільшенню життєвого циклу продукції, оренді, а не покупці нових об'єктів, відновлення об'єктів для повторного використання, компостування відходів, сміттєспалювання з системою повернення тепла. Приблизно 99% відходів, що виникли під час будівництва Олімпійського парку, було перероблено, повторно використано і регенерувати. Харчові відходи та упаковка були розподілені по напрямкам відповідно до колірними кодами: переробка, харчові продукти та біологічно розкладається упаквка і не підлягає вторинній переробці продукція.

Складнощі реалізації стандарту ISO 20121, за словами Девіда Стаббса, були обумовлені масштабами проекту та постійним зростанням організаційного комітету від мікро-підприємства до великої корпорації. Також складності викликав той факт, що спочатку система управління створювалася згідно стандарту BS 8901 і її доводилося постійно модифікувати на більш пізніх етапах.

Перевагами стандарту ISO 20121 є те, що в ньому просто і чітко прописані всі процедури і вимоги, а тому він є цінним інструментом для професійних організаторів заходів малого і великого масштабу. http://csm.kiev.ua