Що таке Антиконтрафактний торговий договір?



Що таке Антиконтрафактний торговий договір?

 

У жовтні 2007 року у Сполучених Штатах Європейська Спільнота, Швейцарія і Японія проголосили, що вестимуть переговори щодо нового договору у сфері інтелектуальної власності. Він отримав назву Антиконтрафактний торговий договір, або АКТД (ACTA). Це багатостороння угода, до якої приєднались Корейська Республіка, Нова Зеландія, Мексика, Марокко, Йорданія, Сингапур, ОАЕ і Канада.

Запропоновані на переговорах пункти передбачали від самого початку, що договір стосуватиметься тільки контрафактних матеріальних товарів (таких, як, наприклад ліки), але надалі було вирішено, що дана угода матиме нові цілі, а саме: Інтернет-розподіл та інформаційні технології. Вирішено було також, що об’єднуватись країни будуть проти нелегального завантаження інформаційних матеріалів з Інтернету з метою притягнення до відповідальності всіх: від файлообмінних сервісів до Інтернет-провайдерів.

У попередні роки головні сили об’єднань правовласників США та ЄС з питань авторського права зосередили більшу частину своїх зусиль на збереженні існуючих бізнес-моделей по всьому світу, що знайшло свою реалізацію у процесі роботи багатьох міжнародних форумів, включаючи Світову торгову організацію, Світову Митну Організацію, Радчий комітет Всесвітньої організації Інтелектуальної власності з питань забезпечення правових санкцій і групу експертів з Інтелектуальної власності в Азіатсько-Тихоокеанській Економічній коаліції.

Відносно небагато інформації висвітлено про угоду, проте відомо, що прихильники договору вважають необхідним винести на ознайомлення умови, що були розглянуті на саміті G8 у липні (процес розгляду завершено наприкінці 2008).

 

Що про цей договір необхідно знати звичайним громадянам?

 

У АКТД є декілька особливостей, які викликають ряд занепокоєнь щодо особистого життя і громадянських прав користувачів, вільного потоку інформації в Інтернеті, законної торгівлі. Також цей договір несе у собі певні ризики для країн, що розвиваються, стосовно вибору варіантів політики, котрі найкраще задовольнять їхні внутрішні пріорітети і рівень економічного зростання. Антиконтрафактний торговий договір обговорюється обраною групою промислових країн поза межами існуючих міжнародних багатосторонніх місць зустрічей, таких, як Світова організація інтелектуальної власності і Світова торгова організація. При цьому громадська спільнота і країни, що розвиваються, навмисно виключені з таких переговорів.

Правовласники промислових груп, що підтримали створення АКТД, закликали до обов’язкового фільтрування Інтернет-провайдерами дій користувачів щодо завантаження конвенту та відключення від мережі при повторній спробі порушення користувачами авторських прав. Таким чином, є підстави вважати, що АКТД намагатиметься збільшити посередницьку відповідальність і вимагатиме того ж від провайдерів. А поки обов’язкове фільтрування мережевого рівня не може вважатись технологічно ефективним, бо, вірогідно, викличе посилений нагляд за пакетом Інтернет-комунікацій звичайних громадян. А це, у свою чергу, як зазначалось раніше, викличе ряд запитань від спільноти щодо їхніх свобод, прав на особисте життя і майбутнього у сфері Інтернет-інновацій.

 

Джерело: Інтелектуальна власність