Міжнародна конференція закликає до досягнення конкретних результатів з питань ТЗ, ГР и ТВК



Міжнародна конференція закликає до досягнення конкретних результатів з питань ТЗ, ГР и ТВК

 

13 листопада 2009 р. Генеральний директор ВОІВ Френсіс Гаррі разом із секретарем Департаменту промисловості та торгівлі Індії паном Аджаєм Шанкаром відкрили міжнародну конференцію, підкреслив важливу роль розвитку збалансованої міжнародної правової структури з ефективної охорони традиційних знань (ТЗ), генетичних ресурсів (ГР) та традиційних виражень культури (ТВК).

Одноденна зустріч, організована Федерацією індійських торгово-промислових палат (FICCI) разом з ВОІВ і Департаментом промислової політики та розвитку Індії (DIPP) Міністерства промисловості та торгівлі, зібрала міжнародних експертів для обговорення цих питань у відкритій та неформальній обстановці. В роботі конференції взяли участь експерти з Індії, Австралії, Бангладеш, Кенії, Мексики, Південної Африки, Сполучених Штатів Америки, Африканської регіональної організації інтелектуальної власності, FICCI і ВОІВ.

Пан Гаррі зазначив, що ця зустріч пропонує хорошу можливість підтримати міжнародні договори з інтелектуальної власності, ТЗ, ГР і ТВК, відмітивши, що минулого місяця Міжурядовий комітет ВОІВ з інтелектуальної власності, генетичних ресурсів, традиційних знань і фольклору (МКГР) отримав найсильніший мандат відтоді, як держави-члени вирішили розпочати переговори щодо забезпечення ефективної охорони ТЗ, ГР і ТВК шляхом розробки міжнародного правового документа.

Рішення просувати ці переговори має велике значення, — заявив пан Гаррі, — оскільки воно визнає ТЗ, ГР і ТВК як частину більш загальних знань, на яких основується система ІВ.

Пан Гаррі зазначив, що підхід до переговорів має бути конструктивним та прагматичним. "Перед нами стоять складні завдання щодо адаптації системи ІВ з метою забезпечення охорони ТЗ … нам необхідно знайти прагматичні рішення. Прагматизм — єдиний шлях просування вперед", — додав він. На міжнародному рівні рішення необхідно шукати на основі спільності принципів, завдяки якій національні юрисдикції функціонують гнучко. Неофіційні форуми, спрямовані на активізацію діалогу, котрим зокрема є ця конференція, мають велике значення, і пан Гаррі подякував ініціативі FICCI щодо організації цього заходу.

Генеральний директор схвалив досягнення Індії у створенні структур з охорони давніх систем традиційних знань, зокрема ініціативу "Індійські системи медицини", котра охоплює традиційні системи охорони здоров'я і медицини. Пан Гаррі також відмітив набуття чинності законодавчої охорони ТЗ і ГР (Закон про біорізноманіття 2002 р.; Патентний закон (поправки) 2005 р.) і створення Цифрової бібліотеки традиційних знань (ЦБТЗ), котра доповнює ці закони.

Пан Шанкар відмітив, що за останні 10 років питання, пов'язані з ТЗ і ГР, перемістились у центр уваги в Індії та на міжнародній арені, були висвітлені іноземними патентами, виданими "на віки", відомі індійські ресурси, зокрема "нім" та "турмерік". Індійська ЦБТЗ створена з метою захисту ТЗ від незаконного привласнення. Ці питання являються концептуально новими і тому потребують широкого обговорення та глибокого аналізу.

Пан Шанкар зазначив, що DIPP звернувся до FICCI з проханням про створення спеціальної групи з традиційних знань для дослідження цих питань і варіантів. ЦБТЗ виявилась значним успіхом. Було підписано відповідний договір з Європейським патентним відомством, і відтоді ЄПВ відмовило у видачі значної кількості патентів. Пан Шанкар заявив, що новий мандат МКГР ВОІВ є хорошою знаковою подією. Міжнародна спільнота рухається до нових недосліджених територій, але при цьому повинна колективно прийти до збалансованої угоди. Він відмітив, що Індія готова продовжувати активну участь у цьому процесі.

ЦБТЗ спільно належить Раді з наукових і промислових досліджень і Департаменту аюрведи, йоги, унані, сідхи і гомеопатії (AYUSH). У ній міститься широка енциклопедична база даних з тисяч формул у форматі, придатному для патентного пошуку різними мовами.

Зустріч у Нью-Делі зібрала міжнародних і національних доповідачів та розглянула розвиток подій у межах МКГР ВОІВ, а також національні ініціативи та програми в таких країнах, як Індія, Кенія, Мексика, США, Австралія, Бангладеш і Південна Африка, а також АРОІВ.

 

 

Джерело: Інтелектуальна власність