Міністра освіти Німеччини звинуватили в плагіаті дисертації



У Німеччині назріває новий скандал довкола звинувачень чергового німецького політика в плагіаті під час написання кандидатської дисертації.

Цього разу під вогнем громадської критики опинився не будь-хто, а міністр освіти і наукових досліджень Німеччини Аннетте Шаван. Ще в травні поточного року на одному з сайтів в Інтернеті з’явилась інформація про випадки плагіату в її 361-сторінковій науковій роботі з педагогіки і навіть були наведені конкретні приклади такого «списування» та недбалого цитування. Дюссельдорфський Університет Генріха Гейне, в якому в 1980 році захищалась 57-літня міністр, тоді прийняв рішення перевірити дисертацію на предмет плагіату й організував комісію в складі 7 осіб для перевірки її якості. Як повідомили нещодавно ЗМІ, один із експертів — Штефан Рорбахер виявив деякі моменти, що викликають підозру, як мінімум, на 60 сторінках наукової роботи. У випадку з дисертацією Шаван «створюється характерна картина використання чужого матеріалу» і явно видно, що вона, подекуди, пише про авторів, яких сама ніколи не читала, вважає Рорбахер.

Міністр освіти тут же відреагувала на підозри у навмисному плагіаті. «Я рішуче відкидаю приписування мені наміру ввести когось в оману», — зазначила Шаван в одному з інтерв’ю. Водночас вона визнала, що припустилась ряду помилок у своїй праці. «В деяких місцях можна було б ретельніше продумати формулювання», — сказала вона. «Зараз мені не залишається нічого іншого, як захищатись», — додала міністр. «Я жодного джерела свідомо не приводила неточно і досі не виявила ніякої помилки», — підкреслила Шаван. Поки не ясно, чи залишиться за міністром освіти вчений ступінь. За інформацією ЗМІ, остаточне рішення з цього питання має винести найближчим часом факультетська рада. Свої рекомендації їй дає комісія з питань присудження вченого ступеню, котрою як раз керує Рорбахер, який є одночасно професором

Інституту іудаїки і заступником декана філософського факультету (де викладають гуманітарні та соціальні науки, включаючи педагогіку) в Університеті Генріха Гейне. Засідання комісії відбудеться незабаром. Заради справедливості варто зазначити, що Шаван, на відміну від екс-міністра оборони ФРН Карла-Теодора цу Гуттенберга, для якого аналогічні звинувачення обернулись позбавленням ступеню і, зрештою, відставкою, не включала до своєї роботи цілі шматки тексту, як це робив колишній голова оборонного відомства. Так, у дисертації цу Гуттенберга експерти нарахували, як мінімум, 23 пасажі, які порушують авторські права. Міністра освіти ж звинувачують, насамперед, у тому, що вона не повністю перерахувала джерела, які використовувала під час написання дисертації, і частково «завуалювала» відрізки текстів робіт інших авторів.

За інформацією сайта «Телеграф».