Хмарні обчислення у фокусі міжнародної стандартизації



За останні 10 років швидкість інтернету в середньому зросла приблизно в 1000 разів. Це дозволило розміщувати програмне забезпечення та бази даних на віддалених серверах, тобто «в хмарі». Для цього орендуються обчислювальні потужності у провайдерів хмарних сервісів.

Використання хмарних обчислень дозволяє передати обслуговування програм і зберігання даних системам, які мають дуже високий рівень надійності, надавати практично необмежені ресурси, багаторазово знизити вартість обслуговування та надавати користувачам готовий сервіс.

Але багато компаній, які вибрали ці послуги, опиняються у складному і некерованому середовищі, що включає кілька хмар. Такі комплексні системи, підвладні системним збоям, дуже потребують стандартизації. Два стандарти ISO/IEC покликані покласти край цій складній ситуації. Документи були розроблені спільним технічним комітетом JTC 1/SC 38 у співробітництві з Міжнародним союзом електрозв'язку (ITU). В їх розробці брали участь експерти з більш ніж 30-ти країн світу. Стандарти встановлюють базову термінологію і архітектуру для цієї галузі, що розвивається.

При використанні «хмари» виникає багато питань, головним чином відносяться до сумісності. Оскільки кількість постачальників хмарних послуг постійно зростає, хаос в області даної технології наростає, що майже виключає можливість упевнитися в якості пропонованих послуг.

Стандарт ISO/IEC 17788 «Хмарні обчислення. Загальні відомості та словник» описує найбільш поширені терміни та визначення, у тому числі для різних моделей обслуговування: програмне забезпечення як послуга (Software as a Service = SaaS), платформа як послуга (Platform as a Service = PaaS), інфраструктура як послуга (Infrastructure as a Service = IaaS), а також для різних інфраструктурних варіантів рішень - приватне (private) або загальнодоступне хмара (public cloud).

Стандарт ISO/IEC 17789 «Хмарні обчислення. Еталонна архітектура» - це технічно орієнтований стандарт містить діаграми та описи взаємозв'язків компонентів для хмарних обчислень.

Доктор Дональд Дойч, голова підкомітету ISO/IEC JTC 1/SC 38 відзначив, що: «Поява хмарних обчислень ознаменувало великий зсув у парадигмі надання користувачам інформаційних послуг, що в майбутньому продовжить чинити величезний вплив на пропоновані інформаційні продукти, системи та послуги. Перші стандарти на хмарні обчислення забезпечать надійну основу для розробки майбутніх стандартів по мірі виникнення нових потреб».

На підтвердження цих слів підкомітет JTC 1/SC 38 вже веде пілотну розробку проектів в таких областях, як угоди про рівень обслуговування, сумісність і портативність, а також дані і потоки даних в пристроях і хмарних послугах.

http://csm.kiev.ua/