Актуалізовані міжнародні стандарти ISO в галузі зварювання



Технології зварювання широко розповсюджені у учасній промисловості. Вони надають можливість поєднання найрізноманітніших матеріалів, використання різних джерел енергії та середовищ. При цьому, варто пам`ятати, що зварювання є небезпечним технологічним процесом, тому необхідно дотримуватися запобіжних заходів, щоб уникнути опіків, ураження електричним струмом, ушкодження зору, вдихання отруйних газів і парів, а також вплив інтенсивного ультрафіолетового випромінювання. Крім того, обов`язково проводити тестування обладнання перед початком та готових виробів по завершенні технологічного процесу. Протестувати обладнання перед початком зварювання та оцінити якість готових виробів допомагають чотири актуалізованих стандарти Міжнародної організації з стандартизації (ISO).

Стандарт ISO 17662: 2016 "Зварювання. Калібрування, перевірка і контроль готовності обладнання, що використовується для зварювання, в тому числі для допоміжних технологічних процесів" (попередня версія опублікована в 2005 році) визначає вимоги до контролю технологічних параметрів в процесі виготовлення обладнання, а також до контролю характеристик обладнання вже після початку його використання за призначенням.

Документ також поширюється на приймальні випробування щодо обладнання, яке використовується для зварювання та пов'язаних з ним процесів. Рекомендації стандарта спрощують документування результатів моніторингу, контролю та випробувань для подальшого аналізу. З його допомогою можливо підвищити безпеку зварників.

Три інші стандарти стосуються тестування виробів, які одержуються за допомогою зварювання методом опору. Попередні версії всіх трьох документів, підготовлених за участю Міжнародного інституту зварювання, були опубліковані у 2000 році.

Перший документ - стандарт ISO 14270:2016 "Зварювання методом опору. Випробування з руйнуванням зварних швів. Розміри зразка і процедура механічного тестування на відрив зварних точок, роликових зварних швів контактного зварювання і рельєфних зварних швів контактного зварювання". Проведені за його допомогою механічні випробування дозволяють визначити міцність на відрив, яку здатний забезпечити випробовуваний зразок.

Другий документ отримав назву ISO 14272:2016 "Зварювання методом опору. Випробування з руйнуванням зварних швів. Розміри зразка і процедура випробування на перехресне розтягнення зварних точок і рельєфних зварних швів контактного зварювання". Проведені за допомогою цього стандарту механічні випробування дозволяють визначити зусилля натягу, яке здатний забезпечити випробовуваний зразок.

Третій документ з даної серії називається ISO 14273:2016 "Зварювання методом опору. Випробування з руйнуванням зварних швів. Розміри зразка і процедура випробування на зрушення при розтягуванні зварних точок і рельєфних зварних швів контактного зварювання". Механічні випробування проведені за цим стандартом дозволяють визначити зусилля зсуву при розтягуванні, яке здатний забезпечити випробовуваний зразок.

http://csm.kiev.ua/