Захист прав інтелектуальної власності в Антимонопольному комітеті України

 © VICONSULT

Захист прав інтелектуальної власності в Антимонопольному комітеті України

Важливість захисту від недобросовісної конкуренції

Кожен продукт чи послуга є результатом інновацій та розумової праці людини. Тому суб’єкти господарювання, які створили чи законно придбали об'єкт інтелектуальної власності, мають ексклюзивне право на його використання. Зараз, з розвитком економічної конкуренції, суб’єкти господарювання вкладають значні ресурси в технології та рекламу своїх товарів чи послуг, створюють та розкручують свій бренд.

Зрозуміло, що жоден підприємець не захоче того, щоб недобросовісні конкуренти використовували його напрацювання та здобутки для швидкого збагачення, при цьому шкодячи йому, зазвичай, шляхом випуску продукції нижчої якості під його знаком. Заробити на репутації або клієнтах більш потужного конкурента - дуже приваблива стратегія, від якої важко відмовитися. Це змушує підприємців інвестувати в просування своїх товарів та послуг, щоб не допустити зайвої конкуренції. Але, на жаль, деякі підприємці віддають перевагу шахрайським методам, таким як копіювання товарів та торговельних марок відомих брендів, що свідчить про недобросовісну конкуренцію.

Що таке недобросовісна конкуренція?

Недобросовісна конкуренція – це дії, які порушують правила та норми ведення господарської діяльності.

При цьому, чинне законодавство дозволяє захищати різноманітні об'єкти інтелектуальної власності від неправомірного використання, включаючи торговельні марки, комерційні найменування та рекламні матеріали. Якщо таке застосування призведе до сплутування з діяльністю правовласника, то останній має право на захист.

За які дії можна покарати порушника?

    Для порушників передбачене суворе покарання за декілька видів дій:
  • Незаконне застосування ділової репутації компанії;
  • Використання найменування, комерційної назви, торговельної марки, матеріалів реклами, оформлення пакування продукції або періодики компанії, яка раніше почала використовувати їх або схожі на них, без дозволу;
  • Продаж товару під своїм ім'ям, який був вироблений іншим виробником;
  • Реклама, яка порівнює продукти, їх характеристики та властивості з продуктами інших суб'єктів господарювання.

Яку роль в захисті від недобросовісної конкуренції відіграє Антимонопольний комітет?

Антимонопольний комітет України (АМКУ) має компетенцію з розгляду справ, пов'язаних з використанням позначень, що порушують правила добросовісної конкуренції. Це означає, що АМКУ може визнати факт недобросовісної конкуренції та зупинити таку діяльність, нарахувати штрафи та конфіскувати товари з неправомірно використаним позначенням, а також продукцію, яка є копією продукції інших суб'єктів господарювання.

Варто звернути увагу, що якщо АМКУ прийме рішення щодо неправомірного використання позначення, то заявник має право подати позов про відшкодування збитків, заподіяних неправомірними діями порушника. Із цього випливає, що цілком можливо поєднувати різні способи захисту для досягнення максимально ефективного результату, тобто захисту своїх порушених прав.

Відтак, якщо особа стала жертвою порушення прав у сфері добросовісної конкуренції, то вона має можливість звернутися до АМКУ протягом 6 місяців з дня, коли вона дізналася або мала б дізнатися про порушення, і подати заяву на захист своїх прав.

Які санкції очікують на порушника?

Так, АМКУ може застосовувати різні заходи відповідальності за недобросовісну конкуренцію, включаючи штрафи, які можуть становити до 5% виручки за звітний рік, спростування неправдивої або неточної інформації та зупинення недобросовісної конкуренції.

В чому переваги захисту прав в Антимонопольному комітеті?

    Застосування такого методу захисту, як звернення до АМКУ, є більш ефективним і швидким в порівнянні з судовим, тому що:
  • процес розгляду справ є швидшим, гнучкішим та дешевшим;
  • доказування покладається не лише на особу, яка зазнала порушення прав, а й сам АМКУ має ґрунтовні повноваження щодо збору широкого кола доказів, необхідних для доведення факту правопорушення;
  • суд не може виходити за межі позову;
  • надмірна формалізація судового розгляду.

Наші спеціалісти з радістю допоможуть Вам розібратись в багатоскладовому механізмі захисту від недобросовісної конкуренції та здійснять всі необхідні дії для відстоювання Ваших прав!

Author
Olga Makarenko
Specialist of the Intellectual Property Department
+38 093 723-69-85
mov@viconsult.com.ua
live:.cid.44d1c52c91039892
Olga Makarenko