Спадкування в судовому порядку

 © VICONSULT

Спадкування в судовому порядку

Право на спадкування гарантується законом.

Особа, яка є спадкоємцем, має право отримати частку у спадщині або увесь обсяг прав та обов’язків від спадкодавця. Але не завжди є можливість просто прийняти спадщину та отримати підтверджуючий документ.

Як відомо, спадкування є двох видів, що здійснюється за заповітом, за якого спадкодавець визначає чітко перелік спадкоємців, обсяг спадщини та умови отримання такої спадщини.

Іншим видом спадкування визнається спадкування за законом (у разі відсутності заповіту). За останнім видом, спадкування відбувається відповідно до черг спорідненості тих чи інших членів сім’ї та родичів.

Якщо перелік спадкоємців є обмеженим та кожен має права на певну частину спадку, шанси на виникнення спору між ними є мінімальними. Але якщо спадкоємець має право отримати частину спадку, але не заслуговує, або необхідно встановити певний факт, змінити чергу спадкування за законом або коли виникають інші моменти, такі випадки вирішуються лише шляхом Судового розгляду.

Особа, яка є спадкоємцем, для прийняття спадщини діє звичайним шляхом, тобто подає заяву на прийняття спадщину від моменту смерті спадкодавця протягом 6-ти місяців (на час воєнного стану на території України, такий строк подовжений до 10 місяців) та після закінчення такого строку, остаточно приймає її. В результаті, Вам, як спадкоємцю буде видане Свідоцтво про право на спадщину за заповітом/законом.

Така звичайна процедура здійснюється через державного або приватного нотаріуса по місцезнаходженню спадщини. Але потрібно не забувати, якщо пріоритетним спадкоємцем Ви не є, то отримаєте спадок лише у разі, якщо пріоритетний спадкоємець не заявить свої права на спадщину.

Якщо спадкоємців декілька і відсутнє спадкування за заповітом, застосовується правило спадкування за законом. Такий вид спадкування застосовується відповідно до груп спорідненості (черг спадкування). Тобто особою, яка набуває прав щодо спадкування вважається та, яка найближче по групі спорідненості пережила спадкодавця. Найближчою є перша черга спадкування, до якої входять діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки. До наступних 4-х черг віднесені особи, які визначені у книзі шостій Цивільного кодексу України.

Які ж проблемні моменти можуть виникнути при спадкуванні за законом?

При спадкуванні за законом, якщо наявні спадкоємці першої черги, усі інші черги до уваги не беруться. А спадок отримують саме ті особи, які входять до першої черги спадкування, у рівних частинах відповідно до кількості таких осіб.

В такому випадку, спадкоємці наступних черг мають право здійснити наступні дії лише через Суд, якщо є на те законні підстави:

  • усунути спадкоємця від права на спадкування;
  • змінити чергу спадкування (наприклад з другої на першу).

Також, звертатися до Суду Вам доведеться, якщо строки для прийняття спадщини були пропущені з поважних причин. Відповідно до цивільного законодавства України є й інші випадки, коли особі-спадкоємцю слід звернутися до Суду.

Що ми можемо запропонувати Вам?

  • попередня платна консультація (аналіз спірної ситуації та виявлення способів вирішення);
  • підготовка процесуальних документів та подання до компетентних органів;
  • представлення інтересів особи у Суді та здійснення інших дій, що можуть допомогти у вирішення даної ситуації.

Фахівці компанії «Віконсалт», запропонують дієвий спосіб вирішення Вашого проблемного питання!

Author
Snіzhana Severenchuk
Lawyer of the Department of Permits and Corporate Law
+38 063 332-30-86
ssv@viconsult.com.ua
live:.cid.93003decb71725a
Snіzhana Severenchuk