Сертифікація та декларування в Україні

 © VICONSULT

Сертифікат відповідності та декларація відповідності відповідно до закону «Про технічне регулювання» є формами обов'язкової сертифікації продукції на виконання вимог національних стандартів, Технічних регламентів, правил або інших нормативних документів. Обов'язковість декларації про відповідність продукції і сертифіката відповідності визначається для конкретних видів товарів або в Технічному регламенті, або у відповідній Постанові Уряду. Відповідно до прийнятого Україною курсом на євроінтеграцію здійснюється перехід з 2018 року від обов'язкової сертифікації продукції в системі УкрСЕПРО до добровільної.

На даний час оцінці відповідності підлягають іграшки, миючі речовини, електропобутова продукція, електричне, механічне, медичне обладнання, і інша продукція, використання якої може бути небезпечною для людини і навколишнього середовища, і на цю продукцію поширюються технічні регламенти, яких налічується понад 50. На харчову продукцію поширюється тех. регламент щодо правил маркування харчових продуктів, який набирає чинності 06.08.2019р. Якщо для конкретного виду продукції не існує технічного регламенту, то замість декларації Вам потрібен Сертифікат відповідності, наприклад, для посуду.

Основна відмінність між документами в тому, що сертифікат відповідності видається на підставі національних нормативів, а декларація - на основі адаптованих під європейські стандарти технічних регламентів. Технічний регламент по своїй природі є аналогом Європейської директиви.

Для отримання декларації державний орган, виробник, чи то імпортер, під власну відповідальність засвідчує відповідність якості продукції вимогам законодавства. Оскільки окремий товар може підпадати під декілька технічних регламентів одночасно, то для нього може бути кілька декларацій відповідності.

Для отримання декларації про відповідність слід пройти такі етапи:

  • Заповнення заявки, вказуючи назву товару з кодами УКТЗЕД або ДКПП, назву і адресу виробництва, контракт та інвойс, якщо це стосується партійного виробництва;
  • Укладення договору на проведення аналізу продукції чи виробництва та експертизи документів;
  • Реєстрація декларації про відповідність продукції.