Модельний статут: переваги "+" та недоліки "-"

 © VICONSULT

Модельний статут: переваги

Модельний статут було запроваджено в 2019 році Постановою КМУ №367. Хоч пройшло вже три роки, але не всі підприємці знають про його існування.

У даній статті ми обговоримо, що таке модельний статут, його переваги та недоліки. І чи взагалі варто реєструвати ТОВ на модельному статуті.

Що таке модельний статут?

Модельний статут – це установчий документ типової форми, затверджений Постановою КМУ, що застосовується при створенні та здійсненні господарської діяльності ТОВ. Він охоплює лише загальні положення.

Які мінуси у модельного статуту?

  • Зміни до нього вносить виключно вищий орган виконавчої влади, дані зміни стосуються всіх суб’єктів господарювання, що обрали діяльність на модельному статуті. Самостійно Ви не можете внести зміни до Статуту.
  • Якщо у ТОВ декілька засновників, в модельному Статуті не можливо визначити їх окремі повноваження, у даному статуті зазначені лише загальні положення.
  • Певні ліцензійні види діяльності вимагають специфічних положень у Статуті (до прикладу, для отримання ліцензії на прекурсори, необхідно, щоб у Статуті було зазначено, що підприємство може займатись придбанням, зберіганням, використанням прекурсорів), на жаль у модельному статуті ці положення внести неможливо. В даному випадку Вам необхідно змінити установчий документ на унікальний Статут.
  • Не усі контрагенти знають, що такий статут взагалі існує, відповідно Ви витрачатимете час на пояснення, чому установчий документ не засвічений нотаріально, а має лише код і як перевірити положення по даному коду.

Які ж плюси у модельного статуту?

  • Найбільша перевага, це економія коштів при реєстрації та внесенні змін до ТОВ, адже при реєстрації Товариства на модельному статуті, можна уникнути залучення нотаріуса (реєстрація через ДІЮ*), а при внесені змін Вам не доведеться затверджувати нову редакцію установчого документу.
  • Його неможливо підробити. Отже, Ваші права як засновників/учасників юр. особи захищені від неправомірних дій третіх осіб.
  • Даний статут не потрібно надавати для укладення угод в паперовому вигляді, адже він є загальнодоступним (ознайомитись можна на сайті ВРУ).
  • Відсутня необхідність залучення юристів для розробки установчого документу.
  • Можливість обирати редакцію модельного статуту.

*Реєстрація ТОВ через Дію також не вимагає нотаріального засвідчення рішення чи протоколу про створення ТОВ.

Отже, однозначної відповіді на запитання «на якому статуті реєструвати ТОВ» немає, адже це індивідуальне питання, все залежить від кількості засновників, від видів діяльності та інших факторів.

Для детальної консультації звертайтесь до спеціалістів компанії Віконсалт! Ми порадимо найбільш вигідний варіант саме для Вас.

Author
Juliia Darchuk
Managing Partner, Head of Department Standardization and Certification in Ukraine and EU countries
+38 093 469-39-69
julia@viconsult.com.ua
viconsult_julia
Juliia Darchuk