Державний контроль та регуляторні питання дієтичних добавок

 © VICONSULT

Державний контроль та регуляторні питання дієтичних добавок

Споживання БАДів зараз на хвилі популярності, адже такі спеціальні харчові продукти дають організму всі необхідні речовини, поліпшуючи тим самим загальний стан здоров'я. Тому їхнє виробництво та обіг є розповсюдженим як на території України, так і за кордоном. Оскільки ці процеси мають позитивну динаміку, виробники, дистриб'ютори та споживачі вдаються в питання щодо якості дієтичних добавок, а також законів, які стосуються регулювання та державного контролю над обігом/імпортом цієї продукції. Відповіді на них ми розкриємо у цій статті.

Дієтичні добавки: особливості

Вчені доводять, що для лікування та запобігання захворювань в першу чергу необхідно нормалізувати обмінні процеси в організмі завдяки повноцінному та збалансованому раціону. Але продукти з супермаркетів не містять у собі тієї кількості корисних речовин, яка необхідна людині для покращення здоров'я. А от в дієтичних добавках їх достатньо.

Що таке дієтичні добавки з точки зору українського законодавства

Як таке поняття “біологічна добавка” в законах України не прописане. Натомість існує інше – “дієтична добавка”. Під ним розуміють харчовий продукт, який є концентратом білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінералів та інших поживних речовин природного походження. Зустрічається він в різних формах. Це можуть бути як таблетки, так і драже, капсули тощо. Споживати його потрібно невеличкими дозами перорально, додаючи у їжу, або як самостійний продукт. Тобто, виходить, що БАД – це дієтична добавка.

Правове регулювання обігу та імпорту БАД

Не можна просто так ввести дієтичні добавки в обіг. Це важливий процес, у якому потрібно дотримуватися вимог, які висуває чинне законодавство України. Найголовнішим нормативно-правовим актом є Закон України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”. У ньому висвітлена інформація стосовно того, у якому порядку дієтичні добавки допускаються на ринок. Згідно з цим законом, оператори ринку харчових продуктів повинні зареєструвати потужність, яка застосовується на тій чи іншій стадії виробництва та обігу. Якщо ж Ви маєте справу з продукцією тваринного походження, Вам в обов'язковому порядку потрібно отримати експлуатаційний дозвіл. Але, як показує практика, це дуже рідкісний випадок. Існують й винятки, коли цей дозвільний документ не потрібен. З ними Ви можете ознайомитися в ч. 2 ст. 23 вищезазначеного Закону.

Контроль над обігом та імпортом дієтичних добавок на державному рівні

Оскільки БАДи відносять до харчових продуктів, дуже важливо, щоб вони були якісними й безпечними для організму людини. Тому при ввезенні їх на територію України Держпродспоживслужба зобов'язує операторів ринку пройти ряд обов'язкових перевірок.

Базові правила проходження державного контролю вказані в кількох нормативно-правових актах. Серед них головним є Закон України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин”.

За загальним правилом, щоб проконтролювати обіг та імпорт дієтичних добавок, спеціальні органи не попереджають про це операторів ринку. Винятком лише є проведення аудиту та інший випадок, у якому попередження необхідне для ефективного проведення державного контролю.

Інспектування і аудит проводиться на основі акта державного контролю. У цьому документі містяться основні питання для перевірки.

Які заходи охоплює державний контроль:

  • перевірка документації операторів ринку з метою визначення, чи дотримуються вони законодавства України;
  • інспектування потужностей та випробувальних лабораторій, які залучені у виробництві чи обігу харчової продукції.

Контроль при імпорті дієтичних добавок може здійснюватися по-різному. Все залежить від того, з чого складається продукція. Так, контроль над обігом та імпортом дієтичних добавок тваринного походження здійснює державний ветеринарний інспектор на спеціальному прикордонному інспекційному пості. Цей процес відбувається на підставі Постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання проведення заходів офіційного контролю товарів, що ввозяться на митну територію України (у тому числі з метою транзиту)” №960 та Наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України “Про затвердження форм міжнародних сертифікатів” № 1329.

Під перевірку потрапляє як документація, так і сама продукція. З документів потрібно надати інспектору наступні оригінали:

  • міжнародний сертифікат;
  • загальний документ на ввезення товару, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України.

Перевірка інших БАДів відбувається в зоні митного контролю або ж на державному кордоні України, в будь-якому пункті пропуску.

Якщо Вас цікавить більше інформації стосовно регулювання та державного контролю над імпортом БАДів, звертайтеся до спеціалістів компанії “Віконсалт”, які є експертами в різних сферах господарської діяльності.