Функціонування української мови: вимоги до реклами і торговельних марок

 © VICONSULT

Нещодавно набула чинності стаття 32 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», яка визначає, що мовою реклами в Україні є державна мова.

У друкованих засобах масової інформації, що видаються однією з офіційних мов Європейського Союзу, допускається розміщення реклами тією мовою, якою видається такий друкований засіб масової інформації.

Мовою реклами на телебаченні і радіо є державна мова.

Мовою реклами, що розповсюджується телерадіоорганізаціями закордонного мовлення, телерадіоорганізаціями, які здійснюють мовлення однією або кількома офіційними мовами Європейського Союзу, поряд з державною мовою можуть бути офіційні мови Європейського Союзу.

При цьому, торговельні марки (знаки для товарів і послуг) використовуються у тому вигляді, в якому їм надана правова хорона.

Отже, якщо при рекламуванні своєї продукції/послуги Ви плануєте використовувати іноземну мову, у вас є два шляхи.

Перший - Вам необхідно одержати правову охорону на знак для товарів і послуг, виконаний літерами іншомовної абетки.

При цьому, слід звернути увагу на наступне. Нормами статті 16 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» встановлено, що права, які випливають із свідоцтва, діють від дати подання заявки. Враховуючи те, що процес реєстрації знака для товарів і послуг досить тривалий, а чекати півтора-два роки одержання свідоцтва рекламодавець не в змозі, то в сфері реклами діє усталена практика, яка дозволяє використовувати у рекламі позначення, виконане іншою мовою ніж українська, лише за наявності заявки, поданої на реєстрацію, та сплаченого за неї відповідного збору. Такі ж самі правила стосуються і спонсорської реклами.

Другий шлях – Вам доведеться супроводжувати своє іншомовне позначення перекладом українською мовою, або транслітерувати його державною мовою, рівновеликим шрифтом, що не завжди буде виглядати гарно та доречно. Зверніть увагу, що в такому випадку Ви ризикуєте. Попередньо зекономивши та не потурбувавшись про захист свого позначення до його загального оприлюднення, Ви можете зіштовхнутись із недобросовісними діями третіх осіб, які, користуючись тим, що ваша реклама «на слуху», або використають Ваше рекламоване позначення у власних цілях, або замість Вас зареєструють знак для товарів і послуг. Як наслідок, Ви можете понести збитки набагато вищі ніж витрати, пов’язані з поданням заявки на знак для товарів і послуг.

Тому, перед початком рекламної кампанії, важливо зважити всі ризики та вибрати вірний напрям подальших дій, який допоможе правильно зареєструвати торговельну марку. В будь-якому разі, є сенс порадитися з фахівцем з інтелектуальної власності, який допоможе обійти підводні камінці законодавчих норм.